PODNIKOVÝ DECHOVÝ ORCHESTR

ŠKODA AUTO MLADÁ BOLESLAV

Tipy na užitečné aplikace pro hudebníky

Vážení spoluhráči,

jsou prázdniny, okurková sezóna, není moc o čem psát a tak mě napadlo podělit se s Vámi o užitečné hudební aplikace, které jsou každodenními pomocníky při mém cvičení. Prográmky byly vytvořeny speciálně pro hudebníky a tak řeší a usnadňují několik činností, které i Vy určitě občas řešíte.

 

Metronom-Online

1. Metronom online na Vaše PC

Skvělý pomocník, bez kterého bych se už asi neobešel. K provozu tohoto jednoduchého on-line metronomu stačí jen připojení k internetu, reproduktory a nějaký webový prohlížeč. Pak už jen stačí v levé části naklikat přesné tempo (nebo jej vybrat z tabulky předdefinovaných temp), kliknout na velké tlačítko “START” a nechat se vést pravidelným klapáním. Pro ty z Vás, kteří si nepamatují přesné hodnoty počtů úderů za minutu, je v levé části stránky připravena šikovná pomůcka. Ta uvádí italské názvosloví a k tomu odpovídající rychlost v BPM.

Testoval jsem mnoho metronomů on-line a tento má nejpřehlednější ovládání, nezasekává se a rychle se načte i na pomalém připojení. Tato aplikace navíc obsahuje šikovnou pomůcku v podobě trenéra tempa (Tempo Trainer) a několik dalších druhů sofistikovanějších metronomů (horní menu v levé části).

http://a.bestmetronome.com/


Soundcorset

2. Soundcorset ladička a metronom pro mobily

Pokud máte ve svém mobilu systém Android, nepotřebujete vyhazovat peníze za nákup elektronické ladičky a přenosného metronomu. O obě jmenované funkce totiž Váš mobil zdarma obohatí aplikace Soundcorset Tuner a Metronom. Aplikaci stačí pouze nalézt v Obchodě Google Play (do vyhledávače zadejte Soundcorset a měla by vyjet jako první) a jednoduše nainstalovat. Použití je pak jednoduché. Pokud chcete svůj nástroj naladit, klepněte v horním modrém pruhu na symbol škály a nápis “ladička” a hrajte tóny. Pokud chcete použít metronom, zvolte tempo a pak klepněte na velkou zelenou plochu.

Ladička je podle mého názoru velice přesná a v pohodě se může rovnat s modely, které jsou na trhu k dostání za pár set Kč. Funkce metronomu Vás navíc, oproti Metronomu online, nechá cvičit i mimo datovou síť a mimo situace, kdy nejste u svého počítače. Aplikace navíc umožňuje nahrávat si záznam své hry a tak třeba hlídat chyby, které jinak neslyšíte.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.soundcorset.client.android&hl=cs


Sibelius

3. Notační software pro skladatele, aranžéry a muzikanty kteří chtějí mít perfektní party

Protože občas skládám klasickou hudbu a potřebuji ji někam zapisovat, přišel jsem po mnoha pokusech a omylech na skvělý software, který umožňuje pracovat s notovými zápisy a reprodukovat podle nich i hudbu. Software se jmenuje Sibelius a vytvořila jej společnost AVID. Je to prostředek, který skladatelům a aranžérům dovoluje zapisovat myšlenky a rozepisovat party orchestru. Pro hráče, který nemá tyto ambinace, pak třeba dá prostor k tomu, aby si přepsal staré party do nové, čitelnější podoby. Sibelius je po přečtení manuálu snadno ovladatelný. Jako další velké plus vidím možnost propojení s audio databankami pro přímou produkci hudbu v téměř realistické kvalitě (používám East West Quantum Leap).

http://www.avid.com/US/products/family/sibelius

takhle pak zní hudba ze Sibelia: https://soundcloud.com/janvundr/maysk-princ


 

Share This:

You must be logged in to post a comment.

Top