PODNIKOVÝ DECHOVÝ ORCHESTR

ŠKODA AUTO MLADÁ BOLESLAV

Marek Müller

Muller-L


Jak jste se dostal k hudbě a jak dlouho hrajete?


Od sedmi let. Tatínek mi tehdy koupil malé elektrické klávesy. Byla to hračka, která měla klávesy od c1 do c2. Po té, co jsem na ní začal bezpečně hrát melodie pořadů z televize, uvědomil si otec, že je něco "vnepořádku" a vzal mě do ZUŠ, kde jsem se začal učit na klavír. Následovala konzervatoř obor klavír, dirigování. Kdo ví, co bude dál... :)Z jakých důvodů jste si vybral nástroj na který hrajete a co se Vám na něm nejvíc líbí?


Vybral mi ho tatínek, když mi bylo sedm. Od té doby jsem na jiný nepomyslel. Kromě obvyklých frází jako "miluju jeho nástrojovou barvu" a "klavír je má duše" na nástroji obdivuji jeho praktické využití. Jako klavírista můžu hrát v orchestru, sólově, nebo někoho doprovázet, či hrát v nějakém komorním tělese. Rovněž se nástroj ve své el. podobě neztratí ani v zábavové, či plesové kapele. To je to, co se mi na něm a líbí a je to i důvod, proč jsem rád za tuto volbu. Pochopitelně má i své nevýhody... ale kdo/co ne?Máte ve světě hudby nějaký vzor, nebo osobnost, která Vás inspiruje?


Několik. Z nejbližšího okruhu je to pan profesor Jan Valta st., který mě učil dirigovat na konzervatoři v Teplicích. MgA Marek Valášek, vedoucí oboru sbormistrství na UK, který mě učí dirigovat nyní. Určitě také prof. Hana Tolgová, u které jsem na kozervatoři absolvoval klavír. Ukázala mi, jak "cítit a předat muziku". Z širšího hudebního světa je to klavíristka Martha Argerich, dirigent Simon Rattle, či hornista Radek Baborák...Odkdy hrajete v PDO ŠKODA AUTO a co Vás sem přivedlo?


Poprvé to bylo v listopadu 2014. Jednou mi zavolal Bohouš Holan a povídá: "nechceš dirigovat u nás dechovku?" Takže má odpověď je spíše na otázku "kdo Vás sem přivedl". Ale byla to také má touha po další dirigentské činnosti a v neposlední řadě také výzva. Vždyť je to DECHOVÝ ORCHESTR!Co se Vám na našem orchestru nejvíc líbí a co Vás zde zdrží?


Zvolím klishé odpověď, ale v tomto případě je pravdivá. Je to skvělá parta lidí a úžasných muzikantů. Poznal jsem, že orchestr má muzikantské jádro a to je to, co upřednostňuji před vším ostatním. Když je hudba opravdu hudbou a ne jen řadou odehraných not. Když na Vás dýchne obsah skladby ze srdcí hráčů, ne jen z nástroje, který správně zní.Co kromě hudby děláte rád ve volném čase? Máte nějaké koníčky, rodinu, provozujete sport, nebo něco dalšího zajímavého?


Hudba je mým povoláním, koníčkem.... Volného času to příliš neposkytuje. Rád jezdím na kole, kde se mi podaří výborně "vypnout". Nikdy pochopitelně nepohrdnu posezením s přáteli a dobrého vína či piva.Jaká je Vaše profese?


Hudba...


 

You must be logged in to post a comment.

Top