PODNIKOVÝ DECHOVÝ ORCHESTR

ŠKODA AUTO MLADÁ BOLESLAV

Inženýre, co mi to tam hraješ !?

Vzpomínka na dirigenta Eduarda Kudeláska

 

Pan dirigent Eduard Kudelásek byl tak trochu samorost. Vynikající hudebník, dirigent, skladatel i aranžér; působil také jako dramaturg České televize. Na zkouškách trochu jako neřízená střela, který však věděl přesně, co chce od hráčů orchestru dostat. I jeho oslovení jednotlivých hráčů byla ryze jeho – mne osobně rád oslovoval „inženýre“, přestože jsem mu oponoval, že ve zkušebně jsem pouze Čuban – hráč na bicí nástroje.

Jednou, při zkoušce větší hudební směsi zarazil zkoušku se slovy: „Inženýre, co mi to tam hraješ !?“ Moje odpověď „Pane dirigente, přesně to, co je v notách.“ Na to dirigent: „Inženýre, já ale nechci co je v notách, hraj mi, co není v notách !“ Z toho byl jeden paf a často dávám tuto historku muzikantům k dobré náladě.

Na vysvětlení a obranu dirigenta pana Kudeláska – byl dirigentem Ústřední hudby ČSLA, kde dlouhodobí profesionální hudebníci u bicích si již vylepšovali aranže různými gagy, ad libity a fill in ve zlomu osmi až dvaatřicetinových period, které nebyly v notách zapsány. Časem jsem je pochopil také a potom již dělal panu dirigentovi jenom radost.

 

Mladá Boleslav 11.12.2019 – Miroslav Čuban

 

Top